Jak wybrać wózek paletowy z wagą i legalizacją?

 

Ręczne wózki paletowe z wagą, mogą posiadać legalizację Głównego Urzędu Miar. Wózek paletowy z legalizacją, może być używany w obrocie handlowym jako wiarygodne źródło ważenia.

Ręczne paleciaki z wagą i legalizacją, mają zastosowanie:

 • w obrocie handlowym
 • przy paczkowaniu towarów
 • podczas obliczania opłat targowych, ceł, podatków, premii, opustów, wynagrodzeń, odszkodowań lub podobnych typów opłat

O ważnej legalizacji ręcznego wózka paletowego z wagą, świadczy:

 • cecha zabezpieczająca
 • odpowiednie oznakowanie na wózku

 

Na wózku paletowym z zalegalizowaną wagą powinny znajdować się następujące oznaczenia:

 • znak CE
 • dwie ostatnie cyfry roku i numer jednostki notyfikowanej, która dokonała legalizacji lub dwie ostatnie cyfry roku i numer jednostki notyfikowanej, która sprawuje nadzór nad systemem jakości producenta,
 • zielona, kwadratowa nalepka z nadrukowaną czarną literą „M”

Wózek paletowy z wagą i legalizacją, musi posiadać deklarację zgodności z dyrektywą 2009/23/WE lub wdrażającym ją ww. rozporządzeniem Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej, wystawiona przez producenta (lub jego upoważnionego przedstawiciela).  Jeżeli wózek paletowy z wagą i legalizacją, nie posiada takiej deklaracji, legalizacja wózka jest nieważna!

Cecha legalizacji wózka paletowego z wagą


 

Przed zakupem ręcznego wózka paletowego z wagą, warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

 

1. Czy na pewno potrzebuję wózka paletowego z wagą z legalizacją?

Nie tylko legalizacja GUM świadczy o dokładności wózka. Można kupić wózek paletowy z wagą, oparty na profesjonalnym systemie ważącym ( tensometry), który będzie bardzo dokłądnie ważył. W niektórych modelach wózków paletowych z wagą bez legalizacji, np. KPZ 71-9, błąd pomiaru wynosi maksymalnie 0,2% z ważenia. Można do takiego wózka paletowego, dokupić dodatkowo "protokół wzorcowania". Jest to dokument, potwierdzający dokładność pomiaru. Przykładowy protokół wzorcowania tutaj

Warto pamietać, że legalizacja to dodatkowe obowiązki dla kupującego. Legalizacja jest ważna przez określony czas i należy ją przedłużać, co jakiś czas. Aby legalizacja była ważna dla danego wózka, należy dbać o cechy legalizacyjne oraz o dokumenty wózka.

 

2. Jaka jest waga ładunku, którą będę ważyć wózkiem z wagą i legalizacją?

Ręczne wózki paletowe z wagą, mają różne udźwigi. W zależności od wartości działki, wózki ważą różne maksymalne ładunki. Najczęściej, dany model wózka paletowego z waga i legalizacją, można kupić w róznych opacjach. Im dokładniejsza jest działka na wózku, tym mniejszy udźwig będzie miał wózek.

Można to dokładnie zobaczyć, na przykładzie ręcznego paleciaka z wagą i legalizacją, model KPZ Wagi KPZ 71-7:

Model  Udżwig    Działka      Panel sterujący         Legalizacja   
 KPZ 71-7   600kg  200kg  KPZ 52E-7  TAK kl.III
 KPZ 71-7  1500kg  500g  KPZ 52E-7  TAK kl.III
 KPZ 71-7  2200kg  1000g  KPZ 52E-7  TAK kl.III
 KPZ 71-7  2500kg  1000g  KPZ 52E-7  TAK  kl.III

 

3. Z jaką dokładnością wózek pokazuje wynik ważenia?

Wózki z wagą, mają różne wartości działek. Jeżeli kupimy wózek z działką 200g tzn, że wyniki ważenia będą prezentowane na wyświetlaczu co 200g. Jeżeli kupimy wózek z działką 1000g, to wyniki z ważenia, będą prezentowane co 1kg. Im mniejsza wartośc działki, tym większa dokładność wskazań.

 

4. Czy potrzebuję do wózka drukarki ( druk termiczny / naklejki / kody kreskowe ect)?

Wózki paletowe z waga i legalizacją mogą posiadać wiele opcji dodatkowych. Najczęściej klienci wybierają do wózków drukarki etykiet, kodów kreskowych czy naklejek. 

 Drukarka wózek paletowy z wagą

 

5. Czy potrzebuję w wózku modułu wi-fi?

To rozwiązanie, przyda się w firmach, gdzie poprzez sieć wi-fi, można przesłać dane z wyników ważenia.

 Wózek paletowy z wagą z legalizacją, moduł wi-fi

 

6. Jakie funkcje ma mieć wózek paletowy z wagą ( tara, netto/bruttozliczanie sztuk, zliczanie sztuk przez ciężar referencyjny, pamięć pomiarów, wydruk nazwy firmy, wydruk daty/godziny) ?

 Ręczne wózki paletowe z wagą i legalizacją, mogą posiadać wiele dodatkowych funkcji. Wiele funkcji zalezy od modelu panela sterującego, jaki jest zamontowany w wózku. Warto sprawdzić przed zakupem, jakie funkcje ma dany model panela sterującego.

 

7. Czy potrzebny jest w wózku hamulec nożny postojowy?

Hamulec jest przydatny w sytuacji gdy jeżdzimy wózkiem paletowym na pochyłościach, windach załadowczych, na rampach.

 

8. Czy potrzebny mi wózek ze stali szlachetnej / do pracy w strefie zagrożonej wybuchem ect?

Wózki paletowe z wagą i legalizacją, wykonane ze stali szlachetnej, są doskonałym rozwiązniem do pracy w wilgotnym środowisku. Ocynkowana konstrukcja wózka, zwiększa jego odporność na korozję. Ręczne ocynkowane wózki paletowe z wagą i legalizacją sprawdzają się w przemyśle spożywczym, m.in w mleczarniach, zakładach mięsnych, zakładach chemicznych, w miejscach pracy narażonych na działanie kwasów i agresywnych środków chemicznych

Jeżeli wózek ma pracować w strefie zagrożonej eksplozją, musi posiadać odpowiednie atesty.  Przykładem takiego wózka jest model KPZ 71-7 z panelem KPZ 51E12EX do pracy na terenach zagrożonych eksplozją 


Ręczny wózek paletowy z wagą i legalizacją.


Ocena: 6/6 ( 10 głos )

Komentarze

 • Pytanie

  A kto w Polsce kontroluje czy zważone towar był zwaźony wózkiem z wagą legalizowaną???

  02-03-2017 22:31:14

 • Lotta

  wiele osób myśli błędnie, że legalizacja to potwierdzenie dokładności wagi. A tak nie jest. wózek z wagą może być dokładny bez legalizacji. często wystarczy tylko świadectwo wzorcowania, co wychodzi taniej

  16-05-2017 10:09:45

 • Damian Logistix

  Kontrahenci miedzy sobą. Nie to rola państwa. Wózki paletowe z wagą i legalizacją mają drukarki i wydruku można użyć w obrocie handlowym.

  29-05-2017 23:02:07

 • Robert

  Dzięki za podpowiedź.

  29-05-2018 11:04:59

 • Jan

  wózki KPZ można spokojnie polecić. są bardzo dokładne

  01-06-2018 18:41:58

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest firma Spare, z siedzibą w Michałowicach ( 05-816), Al.Jerozolimskie 261. Dane zbierane są w celu obsługi i realizacji zamówień, obsługi zapytań, przygotowywania ofert, w celach rachunkowych i podatkowych. Podstawę zbierania danych stanowi art.6 pkt 1 lit. b) i c) RODO. Odbiorcami danych osobowych są również obsługujące administratora firmy kurierskie, hostingodawca. Każdy ma prawo dostępu do swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji celu. Dane będą przechowywane w czasie niezbędnym do zrealizowania celu, maksymalnie przez okres 3-ech lat od daty zakończenia świadczenia usług (dane służące do obsługi i realizacji zamówienia, obsługi gwarancji i rękojmi) oraz 6-ciu lat (informacje rozliczeniowe). Aby skontaktować się z nami, wyślij wiadomość pod e-mail: info@spare.pl lub zadzwoń pod numer tel. 22 723 92 90.