Rodzaje opon do wózków widłowych.

Rodzaje opon do wózków widłowych.

Jakie są rodzaje opon do wózków widłowych?

W wózkach widłowych stosuje się następujące rodzaje ogumienia:

 

- opony pneumatyczne diagonalne

- opony pneumatyczne radialne

- opony superelastyczne ( pełne )

- opaski superelastyczne

- koła

 

 

Opony do wozków widłowych może występować  w wersji czarnej lub w wersji niebrudzącej ( białej, szarej, zielonej).

 

biale, niebrudzące i czarne opony do wózków widłowych

 

 

Opony pneumatyczne do wózków widlowych:

 

W wózkach widłowych mogą występować opony pneumatyczne diagonalne i radialne. Opony pneumatyczne montuje się na felgę z użyciem dętki oraz ochraniacza.

w przypadku stosowania w wózkach opon pnaumatycznych ważne jest zachowanie odpowiedniego ciśneinia zalecanego przez producenta opon.

W wózkach mozna zastosować dwa rodzaje opon pneumatycznych diagonalne oraz radialne.

Opony pneumatyczne diagonale cechują się dobrą stabilnościa, dobrą trakcją oraz odpornością na uszkodzenia ściany bocznej. Opony radialne to wysoki komfort jazdy, niskie opory toczenia, duża żywotność ora zbardzo dobra trakcja.

 

23x9-10  oznaczenie opony diagonalnej

23x9R10 oznaczenie opony radialnej

 

 

 Opony radialne i diagonalne do wózków widłowych.

 

 

Opony superelastyczne, pełne do wózków widłowych:

 

W przypadku, gdy opony pneumatyczne są często narażone na przebicia, mozna zastosować opony superelastyczne.

Opony pneumatyczne i superelastyczne można montować na tej samej feldze.

Ze wzgledu na kontrukcję opon superelastycznych, opony te są odporne na przebicia.

Stosując takie rozwiązanie w wózku nalezy pamietać o mniejszej amortyzacji i konieczności wymiany takich opon na specjalistycznych prasach hydraulicznych.

 

Opony pneumatyczne montujemy zawsze z użyciem pierścieni bocznych zabezpieczających chyba że felga jest skręcana. Opony superelastyczne montujemy z bocznymi pierścieniami ( opony w wersji standard ) lub bez uzycia pierścieni.

W drugim przypadku montując oponę na feldze skręcanej ( wersja opony standard) lub montując na feldze jednoczęsciowej ( wersja opony sit, tzw. szybki montaż ).

 

Opona superelastyczna budowa, przekrój.

 

 

 

Opaski do wozków widłowych.

 

Opaski wykonane są z pełnej mieszanki gumowej osadzonej na stalowej opasce lub z oplotem stalowym znajdującym się wewnatrz opaski.

Opaski zapewniają wysoką stabilnośc wózka, są odporne na przebicia, zapewniają większą nośność przy mniejszych rozmiarach.

 

Opaski montuje się przy użyciu specjalistycznych pras hydarulicznych.

 

Opaski, bieżniki do wózków widłowych.

 

 

Opona pneumatyczna czy superelastyczna do wózka widłowego?

Wielu użytkowników wózków widłowych musi dokonać wyboru jaki rodzaj opon do wózka widłowego mogą zastosować.

Najczęsciej wybierają pomiędzy oponą pneumatyczną a oponą superelastyczną ze względu na częste przebicia opon pneumatycznych podczas pracy.

Opony superelastyczne ( pełne) czyli wykonane całościowo z mieszanek gumowych są doskonałym rozwiązaniem, gdy opona jest narażona na częste przebicia.

W przypadku opon superelastycznych nie ma mozliwości jej przebicia co eliminuje przestoje związane z naprawą czy wymiana.

Należy jednak pamietać o dwóch rzeczach stosując opony superelastyczne:

 

1. Wymiana czyli montaz i demontaż takiej opony odbywa się na specjalistycznej prasie hydrauliczej. Tradycyjne warsztaty wymiany opon nie posiadają takiego sprzetu. jeżeli firma zajmująca się wymianą opon do wózków widłowych znajduje się w bliskiej odległości można zawieźć kompletne koło w celu wymiany. Druga możliwość to przyjazd serwisu opon do wózków bezpośrednio do klienta ze specjalistyczną mobilną prasą hydrauliczą. Takie rozwiązeni skraca czas postoju wózka i jest wygodne dla firm, które nie posiadają personelu i narzędzi do montażu i demontażu kół.

Dokładny sposób montażu i demontażu opon do wózka na specjalistycznej prasie hydrauliczej mogą Państwo obejrzeć filmie zamieszczonym poniżej:

 

 

 

2. Opony superelastyczne cechują się  gorszą amortyzacją w porównaniu do opon pneumatycznych. Nie będą one dobrym rozwiązaniem przy pracy na nierównym podłożu gdy transportowane są ładunki mogące łatwo ulec uszkodzeniu np. płyny w butelkach, kruche materiały budowlane. 

Znaczenie ciśnienia w oponach pneumatycznych do wózków widłowych.

Bardzo ważną kwestią podczas stosowania opon pneumatycznych w wózku widłowym jest zastosowanie zalecanego przez producenta ciśnienia.

Bardzo często jako firma z branży wózków widłowych spotykamy się z uszkodzeniami opon pneumatycznych spowodowanymi pracą na zbyt niskim ciśnieniu.

Wielu użytkowników wózków widłowych nie sprawdza jakie jest zalecane ciśnienie lub z premedytacją stosują niższe ciśnienie aby zwiększyć komfort pracy wózkiem..

 

Użytkownik powinien w momencie zakupu sprawdzić jakie ciśnienie zaleca producent danej marki opony dla danego rozmiaru.

 

Opony 6.50-10 do wózka widłowego.

  

 

Co wpływa na zużycie opon w wózkach widłowych?

Zużywanie się opon, zamontowanych na wózkach widłowych, zalezy od bardzo wielu czynników.

 • Jakość opon
 • Miejsce pracy wózka widłowego
 • Sposób jazdy wózkiem przez operatora
 • Stan nawierzchni na której pracują opony
 • Temperatury otoczenia
 • Intensywność pracy wózkiem widłowym

Jakośc opon do wózków widłowych: jakość opon do wózków widłowych zależy w dużej mierze od jakości mieszkani użytej do produkcji opon.

 

Miejsce pracy wózka:  Czy praca wózkiem widłowym będzie się odbywała na zewnątrz czy wewnątrz budynków. 

 

Sposób jazdy operatora: Bardzo ważny czynnik wpływający na zużycie opon. Gdy operator jeżdzi wózkiem widłowym bardzo agresywnie, pokonując nierówności czy zakrety w bardzo dynamiczny sposób, nieostrożnie, gwałtownie hamując - opony będa się zużywały bardziej. Odpowiedni sposób jazdy widlakiem, jest niezbędny, aby zapobiec zużyciu opon.

 

Stan nawierzchni na której pracują wózki: Czy będzie to gładka nawierzchnia, kostka brukowa, nierówne powierzchnie, teren z odpadami poprodukcyjnymi ? Nalezy pamietać, że na niektórych nawierzchniach ( posadzkach magazynowych) opony podczas pracy ulegają dużemy rozgrzaniu. Dlatego warto, aby były wyprodukowane z mieszanki, która pozwala na odprowadzenie nagromadzonego ciepła, przez co nie będą się szybko zużywać.

 

Temperatura otoczenia: Duży wpływ na zużycie opon do wózków widłowych ma temperatura pracy. Inaczej ta sama opona będzie się zużywać pracując wewnątrz magazynu, inaczej na zewnątrz a inaczej np. w chłodni. Ważen aby przy zakupei opon poinformować sprzedawce, aby odpowiednio dobrał producenta, do zapotrzebowania.

 

Intensywność pracy wózkiem widłowym: praca kilka godzin dziennie wózkiem a praca na 3 zmiany, będzie zupełnie w inny sposób wpływac na zużycie się opon w wózkach widłowych

 

Kiedy jak najszybciej trzeba wymienić oponę w wózku widłowym?

 • rozwarstwianie się bieżnika opony
 • uszkodzenia boków opony
 • widoczność drutów w oponie pełnej
 • widoczne płótna w oponie pneumatycznej
 • wybrzuszenia na boku opony pneumatycznej do wózka widłowego

Wybrane opony do wózków widłowych:

Komentarze

 • Tomasz Zych

  Dla nas opony Continental IC40 są najlepszym wyborem. Opony nie do zdarcia! maja bardzo głeboki bieżnik. Polecamy te opony.

  16-05-2016 13:10:58

 • Jacek Krascieński - Budplant

  A jaka jest różnica między oponą pełną trójwarstwową a dwuwarstwową? Czy trójwarstwowa dłużej będzie pracować na wózku?

  25-07-2016 17:20:37

 • Expert

  Są jeszcze opony do wózków widłowych wypełniane elastomerem i opony z dziurami:)

  08-11-2016 09:10:48

 • Terrah

  najlepiej wybrać opony pełne, bo się nie zdzierają jak pneumatyki

  16-05-2017 10:34:44

 • ekspert

  @Jacek Krascieński - Budplantopony dwuwarstowe nie posiadają środkowej warstwy amortyzującej ( miękkiej), przez co są bardziej twarde. Opony trójwarstwowe będą bardziej miękkie, przez co będą miały większą amortyzacje. Nie ma gwarancji, że opona trójwarstwowa będzie dłużej pracować na wózku widłowym. Wszystko zależy od materiałów z jakich została wyprodukowana. Opony superelastyczne do wózków, bardzo się różnią jakością, w zależności od producenta.Warto więc wybrać takie, które produkuje firma istniejąca od wielu lat, a nie kolejny nowopowstały producent z chin, który dopiero się uczy;)

  28-03-2018 12:03:36

 • Rafał Podolski

  Zgadzam się, ja już się przejechałem ściągając opony od chińskiego producenta, który zarabia na naszej niewiedzy.Ostatnio kupiłem pneumatyczną radialną i się spisuje bardzo dobrze.

  04-04-2018 11:49:05

 • Korbel

  Dzięki za porady, fajnie że jest wszystko w jednym miejscu.

  19-04-2018 08:57:30

 • Konrad Ł.

  Pamiętajcie, że wózek wodłowyvto nie samochód. Waży wiele ton. Np widlak o udzwigu 2 ton waży ok 5 ton!! Jak zamontujesz ma nim opony kiepskiej jakości to się szybko zniszczą. Warto troche dołożyć kasy i kupić opony lepszek klasy. A najlepiej pełne, ale tylko tam gdzie jest równa nawierzchnia i operatorzy wózków portafią jeżdzić;) jak jest nierówno, to wózek będzie podskakiwał na oponach superelastycznych.

  24-04-2018 07:28:18

 • Zbychu

  Pompowane oponysą lepsze bo widlak nie podskakuje. Te superelastyki trzeba zakładać w specjalnych serwisach. Nie każdy taki ma w pobliżu

  26-04-2018 21:31:50

 • Ariel

  Miałem kiedyś opony, dałem wtedy ok 500zł ale to był szajs. Szybko musiałem je i tak wymienić. Dołożyłem i mam teraz z Continentiala ale co najwazniejsze było opłacalne bo wózek zapracował sobie na nie nieprzerwaną pracą.

  15-05-2018 11:58:09

 • Rajczyk

  Nas najbardziej zainteresowały opony Barum, zakładane w serwisie.

  21-05-2018 11:59:15

 • Janek

  zdecydowanie opony superelastyczne sa do polecenia. długo wytrzymują. marka Continental jest najlepsza marka opon do wózków widłowych

  01-06-2018 18:40:24

Dodaj komentarz

Ocena: 5.71/6 ( 17 głosów )

Podobne w: porady techniczne

Różnica w oponach pneumatycznych i superelastycznych / pełnych, do wózków widłowych

Różnica w oponach pneumatycznych i superelastycznych / pełnych, do wózków widłowych

Jaka jest różnica w oponie pneumatycznej i superelastycznej do wózka widłowego? W wózkach widłowych, na tą samą felgę, można zamontować opony pneumatyczne do wózków lub opony superelastyczne ( pełne ) do wózków. Dokonu…

Jak wybrać opony superelastyczne, pełne do wózków widłowych?

Jak wybrać opony superelastyczne, pełne do wózków widłowych?

  Opony superelastyczne do wózków widłowych ( nazywane też oponami pełnymi czy oponami lanymi ):   Opony superelastyczne mają konstrukcje pełną. Wykonane są całe z mieszanek na bazie kauczuku.  Mogą być dwuwarstwowe …

Opony niebrudzące do wózków widłowych. Jakie wybrać?

Opony niebrudzące do wózków widłowych. Jakie wybrać?

  Opony w wózkach widłowych to elementy, które zapewniają stabilną styczność całej konstrukcji z danym podłożem. Warto więc dbać nie tylko o ich odpowiedni stan, ale także rodzaj opon dostosowany do terenu, po którym bę…

Jak odczytać oznaczenia na oponach superelastycznych do wózków widłowych.

Jak odczytać oznaczenia na oponach superelastycznych do wózków widłowych.

  Na oponach superelastycznych ( pełnych ) do wózków widłowych znajduje się wiele oznaczeń.   Oznaczenia na oponach do wózków widłowych   Większość producentów umieszcza na oponach pełnych informacje jak: markę o…

Jak odczytać wymiary opon do wózków widłowych?

Jak odczytać wymiary opon do wózków widłowych?

  W oponach do wózków widłowych stosowane są różne oznaczenia rozmiarów.   Przykładowo: 6.00-9 18x7-8 23x5 150/75-8   W przypadku opon pneumatycznych dodatkowow w oznaczeniach rozmiaru może byc podana ilość PR c…

Jak zbudowana jest opona Continental IC40 do wózków widłowych?

Jak zbudowana jest opona Continental IC40 do wózków widłowych?

Firma Continental znajduje się w ścisłej czołówce leaderów na rynku opon do wózków widłowych. Opony Continental do wózków widłowych  produkowane są w dwóch fabrykach – w Niemczech w Korbach oraz w Czechach w Otrokovica…

Opony antystatyczne do wózków widłowych.

Opony antystatyczne do wózków widłowych.

    Opony antystatyczne do wózków widłowych, to takie, które przewodzą nagromadzone ładunki elektryczne.   Podczas pracy wózkiem, takie opony posiadają opór elektryczny mniejszy niż 10^6 Ohm.   Opony antystatyczne …

Opony superelastyczne, pełne do szybkiego montażu SIT, QUICK.

Opony superelastyczne, pełne do szybkiego montażu SIT, QUICK.

  W roku 1978 firma Continental, opracowała oponę pełnę pełną do wózka widłowego, typu "snap-in" (SIT), którą można szybko nałożyć na felgę bez potrzeby odkręcania jakichkolwiek części, co wiąże się z oczywistymi korzyś…