Jak naprawić wózek paletowy?

Naprawa wózka paletowego — zrób to sam!

Wózki paletowe ręczne są przeznaczone do przewożenia i składowania ładunków na regałach. Są niezbędne do unoszenia ładunków do wysok 20  cm w celu zapewnienia możliwości transportu oraz podniesienia palety. W halach produkcyjnych czy magazynach jest to niezbędne urządzenie, zdecydowanie ułatwiające pracę. Awaria paleciaka może dezorganizować pracę na jakiś czas, dlatego warto znać podstawowe czynności, które mogą pomóc w naprawie wózka paletowego i przywrócić go z powrotem do pracy.

 

                                            
Rozpoznanie awarii wózka paletowego

Do podstawowych awarii wózka paletowego należą: samoistne opuszczanie lub podnoszenie wideł, problemy z jazdą, wycieki oleju lub inne, widoczne uszkodzenia mechaniczne. W takim przypadku należy natychmiast zrezygnować z dalszej pracy i przystąpić do rozpoznania przyczyny.

Co należy zrobić? Najważniejszy jest czas reakcji. Na początku należy sprawdzić dokładnie sprawność elementów mechanicznych. Zobaczyć, z czym tak naprawdę mamy do czynienia. Następnie, o ile to możliwe, przystąpić do jak najszybszego usunięcia usterki. Możliwe usterki i porady, jak sobie z nimi poradzić znajdziesz poniżej. Pamiętaj jednak, że jeśli stwierdzisz niezdolność do samodzielnej naprawy, najlepiej od razu skorzystaj z pomocy specjalistów.

 

Usterka paleciaka — jak sobie z tym poradzić?

Wiadomo, że jeżeli wózek paletowy odgrywa dużą rolę w naszej pracy, zależy nam na szybkiej naprawie, bez kolejek u specjalistów. Mamy dla ciebie kilka rady i wskazówek, dzięki którym może poradzisz sobie sam podczas awarii twojego wózka paletowego.

  • Widły wózka paletowego nie unoszą się: Powody tej usterki mogą być różne, jednak na sam początku sprawdź czy przenoszony towar nie jest po prostu za ciężki. Wydaje się to być banalne, jednak o tak banalnych rzeczach trzeba również przypominać!
    Źródłem tego problemu może być również niski poziom oleju w siłowniku. Jednak tę usterkę da się szybko naprawić, należy uzupełnić po prostu poziom oleju. Warto jednak pamiętać, aby robić to, podczas gdy widły są opuszczone.
     
  • Powolne opuszczanie i unoszenie się wideł: Jeżeli zauważysz, że widły opuszczają się lub unoszą zbyt wolno, przyczyną jest zapewne usterka siłownika, do których należy: zbyt gęsty olej (szczególnie podczas niskiej temperatury, dlatego warto dostosować się do zalecanych procedur zawartych w instrukcji, aby odpowiednio dobrać gęstość oleju do warunków pracy), zanieczyszczenie zaworu przeciążenia (w celu usunięcia problemu wystarczy dokładne czyszczenie). Jeżeli wystąpiło uszkodzenie fizyczne elementu, należy go wymienić na nowy, aby szybko przywrócić wózek paletowy do sprawności.

  • Wyciekanie oleju: po pierwsze należy zbadać to, czy olej, którego aktualnie używamy nie jest zbyt rzadki. To jakiego oleju używamy, zależne jest od temperatury powietrza. Zimą należy stosować olej rzadki. Kolejna przyczyna może być związana z nieszczelną uszczelką, która może po prostu należy wymienić.

 

Usterka wózka paletowego — podsumowanie

Mamy nadzieję, że nasze porady pomogły rozwiązać twój problem, lub chociaż w pewnym stopniu nakierować na przyczynę awarii. Warto pamiętać jednak o regularnej konserwacji wózka widłowego, aby zapobiec możliwym awariom i cieszyć się z długoletniego użytkowania. Komentarze

  • --Brak komentarzy--

Dodaj komentarz

Ocena: 0/6 ( 0 głos )