Jak wymienić oponę w wózku widłowym?

Jak wymienić oponę w wózku widłowym?

 

Jak wymienić opony w wózku widłowym?

 

Wózek widłowy w większości przypadków porusza się na 3 lub 4 oponach pneumatycznych lub oponach superelastycznych. Rzadziej w wózkach widłowych występują opaski superelastyczne czy koła z vulkollanu czy poliuretanu. Bardzo rzadko występują koła stalowe do wózków widłowych ( np. do pracy wózkiem widłowym w hutach).

W przypadku opon wózki mogą poruszać się na oponach pneumatycznych lub oponach superelastycznych.

Wymiana opon pneumatycznych w wózkach widłowych:

 

Opona pneumatyczna do wózka widłowego montowana jest wraz z dętka i ochraniaczem. Wyjątek stanowią opony radialne do wózków widłowych, które montujemy ze specjalną wkładką np. TSR w marce Continental, lub z dętką.

Najczęściej opony pneumatyczne, użytkownicy wymieniają we własnym zakresie. Kupują opony w specjalistycznych firmach, zajmujących się zaopatrzeniem części, opon i innych akcesoriów do widlaków.

Opony pneumatyczne do widlaka można wymienić we własnym zakresie lub w najbliższym serwisie opon ciężarowych lub przemysłowych.

 

Wymiana opon superelastycznych w wózku widłowym:

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja z oponami superelastycznymi tzw. oponami pełnymi czy opaskami. Tego typu ogumienie do wózków widłowych wymaga montażu na specjalistycznej prasie hydraulicznej o dużym nacisku.

Takie prasy posiadają specjalistyczne serwisy opon do wózków widłowych.

Kupujący może sam dojechać do takiego serwisu z kompletnym kołem do wózka. Serwis zdemontuje na prasie starą oponę superelastyczną czy opaskę i zamontuje nową. W takim przypadku użytkownik wózka widłowego musi samemu dokonać demontażu i montażu kompletnego koła z/na wózek widłowy.

Jeżeli użytkownik wózka nie dysponuje odpowiednimi narzędziami lub personelem, można zamówić usługę mobilnego serwisu opon do wózków widłowych.

W tym przypadku do siedziby użytkownika, dojeżdża pracownik serwisu opon do wózków, ze specjalistyczną prasą hydrauliczną. Pracownik serwisu sam demontuje koło z wózka i na mobilnej prasie i dokonuje demontażu/montażu opony. Następnie montuje kompletne koła na wózek widłowy.

Nie zawsze jednak w pobliżu firmy znajduje się mobilny serwis opon do wózków widłowych. W takiej sytuacji są dwa rozwiązania:

- demontaż kół kompletnych we własnym zakresie i dojechanie z kołami do najbliższego serwisu opon stacjonarnego

- demontaż kół kompletnych z wózka widłowego i wysyłka kół firmą kurierską do serwisu opon do wózków. Po otrzymaniu przesyłki na następny dzień, serwis dokonuje wymiany i odsyła kompletne koła. Minusem tego rozwiązania jest czas przestoju wózka, który wynosi z reguły 2-3 dni.

 

 

 prasa-opony-superelastyczne-montaz

mobilna prasa do montażu opon pełnych do wózków widłowych

 

 

Pytania użytkowników wózków widłowych, odnośnie opon do wózków:

 

Czy mogę wymienić oponę pneumatyczna na wózku widłowym na oponę pełną bez wymiany felgi?

Tak. Opony pneumatyczne i superelastyczne ( inaczej pełne) do wózka, mogą być zamontowane na te same felgi.  Jeżeli używamy na wózku widłowym opony pneumatycznej 6.50-10 PR12, możemy ją wymienić na oponę superelastyczną 6.50-10/5.00. W przypadku takiej zamiany, w zależności czy felga jest jednoczęściowa i czy są pierścienie dociskające, zastosować można oponę w wersji standard lub szybki montaż

 

Czy opona superelastyczna będzie dłużej pracowała na wózku widłowym niż pneumatyczna?

To zależy od warunków pracy, od podłoża, od sposobu jazdy operatora wózkiem. Należy pamiętać, że nie zawsze należy kierować się przy wymianie opon, jej żywotnością. Czasami występują warunki pracy wózka widłowego, gdzie opony superelastyczne nie mogą być zastosowane np: bardzo nierówne, twarde podłoże. Jeżeli wózkiem widłowym transportujemy towar mogący ulec zniszczeniu, np. szkło, to praca wózkiem z oponami superelastycznymi na nierównym terenie, może powodować uszkodzenie ładunku. Wózki na oponach superelastycznych mają mniejsza amortyzację niż na oponach pneumatycznych.

 

Czy to prawda, że stosując opony superelastyczne ( pełne ) szybciej zużywa się zawieszenie w wózku widłowym.

Tak, po części to prawda. Stosując takie opony w wózku widłowym, należy pamiętać, że mają zdecydowanie mniejszą amortyzację niż opony pneumatyczne. Jeżeli zamontujemy opony pełne w wózku widłowym, który porusza się po nierównej powierzchni, spowoduje to jego „podskakiwanie” i tym samym większe zużycie elementów zwieszenia w wózku.

 

Kiedy trzeba wymienić opony superelastyczne, jak ustalić, kiedy są zużycie?

Zużycie opon superelastycznych oceniamy po odległości do linii 60J.

Linia 60J jest zaznaczona, na oponach pełnych. Do tej granicy można zużyć bieżnik opony pełnej i praca wózkiem widłowym jest bezpieczna. Użytkowanie opon superelastycznych, zużytych poniżej linii bezpieczeństwa 60J, stwarza zagrożenie rozwarstwienia / rozpadu opony i wypadku wózka widłowego.

 

 

zużycie opon superelastycznych oznaczenie

 

Chcę używać na wózku widłowym opon pneumatycznych, bo zależy mi na amortyzacji podczas pracy wózkiem, ale opony pneumatyczne ulegają u nas często przebiciu.

Jest to problem wielu użytkowników wózków widłowych. Najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji jest zakup opon pneumatycznych radialnych do wózka widłowego. Takie opony mają wzmocnione ściany boczne, co uodparnia je na zniszczenia. Można też kupować opony pneumatyczne z bardzo wysokim bieżnikiem, np. opony Continental z bieżnikiem IC40.

 

Pracujemy wózkami widłowymi w bardzo wysokich temperaturach, około 70-80 stC. Dodatkowo opaski są narażone na liczne uszkodzenia odpryskującymi kawałkami metalu. Opaski, zamontowane na widlakach ulegają szybkiemu zużyciu, są do wymiany po 3-4 miesiącach. Czy są jakieś rozwiązania, które wydłużą żywotność ogumienia na widlaku?

W takim przypadku można zastosować w wózku koła pokryte vulkollanem. Właściwości vulkollanu powinny wydłużyć żywotność ogumienia. Niestety cena takiego rozwiązania jest dużo wyższa i nie zawsze gwarantuje wydłużenie pracy tyle dłużej, aby opłacało się ponosić dodatkowe koszty. Można też zastosować koła stalowe, ale to zależy czy nadaje się do tego podłoże, na którym pracuje wózek widłowy.

 

Chcę wymienić w swoim wózku widłowym opony superelastyczne na opaski, czy muszę wymieniać felgę?

Tak, w przypadku wymiany opon superelastycznych na opaski, jest konieczność wymiany felgi.

Nie da się zamontować opaski na felgę przeznaczoną do opon. Aby odpowiednio dopasować felgę do wózka widłowego, trzeba znać markę, model wózka widłowego i jego numer seryjny.

 

Czy można zamontować samemu, bez specjalistycznego osprzętu, oponę superelastyczną do wózka widłowego?

Jest to bardzo trudne, ale w pewnych przypadkach możliwe. Najczęściej użytkownik wózka jest w stanie sam założyć oponę o małych rozmiarach np. opona 5.00-8 na felgę skręcaną z dwóch połówek. W takiej sytuacji ma znaczenia twardość opony, im opona superelastyczną będzie bardziej miękka tym taki samodzielny montaż będzie łatwiejszy. W przypadku bardzo twardych opon, nawet małych rozmiarów, może być problem ze ściśnięciem felgi śrubami.

W przypadku większych rozmiarów czy felgi jednoczęściowej taki montaż nie jest możliwy.

 

Komentarze

 • leszej maj

  Czy małą oponę do widlaka zamontuje na felgę skręcaną, bez prasy? 500-8 standard?

  11-10-2016 12:26:54

 • Ekspert

  Teoretycznie jest taka możliwość. Znaczenie będzie miała twardość opony i jakość śrub. Potrzebne będzie trochę siły do skręcenia śrub. Oczywiście w tym przypadku, można zamontować tylko oponę w wersji standard.

  30-01-2017 13:39:06

 • Ekspert

  Teoretycznie jest taka możliwość. Znaczenie będzie miała twardość opony i jakość śrub. Potrzebne będzie trochę siły do skręcenia śrub. Oczywiście w tym przypadku, można zamontować tylko oponę w wersji standard.

  30-01-2017 13:40:22

 • Dorie

  raz udało nam się zamontować oponę 5.00-8 i 6.00-9 bez prasy hydraulicznej. mieliśmy felgi skręcane i udało się z dużym wysiłkiem;) próbowaliśmy też 6.50-10 ale już nie dało rady wymienić tej opony samemu bez serwisu:( musieliśmy znaleźć specjalny serwis opon do wózków i tam wycisnęli na prasie starą i wcisnęli nową. chyba jednak kupując opony superelastyczne, trzeba przemyśleć dostępność serwisu do ich montażu

  16-05-2017 09:50:10

 • Marcin

  Witam,posiadam wózek marki Hyster dość wiekowy. Oryginalnie ma założone, z przodu, opaski o roz. 18x8-12 1/8, a tył jest już nieczytelny. Chcialbym zrobić go bardziej mobilnym( założyć koła pompowane)Czy mogę założyć do niego koła pneumatyczne? Felgę zapewne muszę również wymienić, jak znaleźć taką, która będzie pasować na piaste? Czy mogę zamontować koła wieksze, chodzi o średnicę? Jak duże?

  05-06-2017 11:30:49

 • Kazik Ręczkiewicz

  Super wytłumaczony temat. Zawsze myślałem że jak mam oponę pneumatyczna to muszę zmienić felgę, żeby założyć oponę pełną....

  22-06-2017 22:12:20

 • Spare

  Odpowiedz dla Pana Marcina:Przerobienie kół na których są opaski na koła z oponami pneumatycznymi raczej nie jest opłacalne, należy się dobrze nad takim pomysłem zastanowić czy warto poprawiać fabryczna konstrukcjęW kołach przednich felga jest zarazem bębnem hamulcowym , nie można tego elementu zdemontować i zastąpić sama felgą , średnica bębna jest duża i nie zmieści się na niego felga z oponą aby nie obcierała się o ramę lub karetkę wózka , należy zrobić felgę która będzie dokręcona do bębna , lecz wtedy będzie wystawać poza obrys wózka , wózek poszerzy się o szerokość opon , nie będzie mógł wjechać w korytarz z ciasno ułożonymi paletami bo się nie zmieści.Na dzień dzisiejszy przyblizony koszt takiej przeróbki to: nowe felgi do przodu 2 x 450,00 + opony pneumatyczne 18x7-8 2 x 220,00. Dla tyłu - felga 2 x 450,00 + opona pneumatyczna 16x6-8 2 x 250,00.Do tego przerobienie tylnych piast 2 x 350,00. Koszt całej operacji wyniesie minimum 3500plnł nettopozdrawiamy,Spare

  23-06-2017 20:35:43

 • Radosław

  w takim przypadku mogę śmiało powiedzieć że firma u której kupowałem oponę mnie naciągnęłaskoro dodatkowa felga wcale nie była potrzebna...No cóż dopiero od niedawna jestem w tym temacie, ale z Waszymi poradami błędów będę robił coraz mniej.

  26-03-2018 12:14:52

 • Natan

  Panie Radosławie, wychodzi na to że mnie rownież naciągnęli...

  29-05-2018 11:04:19

 • Tomasz

  Dzięki za tak obszerne informacje

  30-05-2018 10:41:24

 • karol miarka

  czy operator może sam wymienić koło

  26-08-2018 12:15:32

 • Mateusz

  Witam mam pytanie, posiadam wózek linde h20 ma opony pełne już mocno zużyte. Chciałbym założyć pompowane koła czy felgę muszę wymienić ?

  17-04-2021 21:08:46

Dodaj komentarz

Ocena: 5.85/6 ( 13 głosy )

Podobne w: porady techniczne

Jak wymienić opony pneumatyczne na superelastyczne (pełne) w wózku widłowym?

Jak wymienić opony pneumatyczne na superelastyczne (pełne) w wózku widłowym?

    Wielu użytkowników wózków widłowych zastanawia się nad wymianą opon pneumatycznych na opony pełne – superelastyczne. Często użytkownicy wózków widłowych pytają o koszt wymiany felgi do opon superelastycznych. W w…

Opony superelastyczne, pełne do szybkiego montażu SIT, QUICK.

Opony superelastyczne, pełne do szybkiego montażu SIT, QUICK.

  W roku 1978 firma Continental, opracowała oponę pełnę pełną do wózka widłowego, typu "snap-in" (SIT), którą można szybko nałożyć na felgę bez potrzeby odkręcania jakichkolwiek części, co wiąże się z oczywistymi korzyś…

Wpływ ciśnienia na zużycie opon pneumatycznych w wózkach widłowych.

Wpływ ciśnienia na zużycie opon pneumatycznych w wózkach widłowych.

  Stosowanie ciśnienie w oponach pneumatycznych w wózkach widłowych ma bardzo duży wpływ na ich zużycie:   - normalne zużycie opon pneumatycznych na wózku widłowym, to takie, w którym opona zużywa się równomierne na c…

Jakie wybrać opony 6.50-10 do wózków widłowych?

Jakie wybrać opony 6.50-10 do wózków widłowych?

  Opony 6.50-10 do wózków widłowych.  Jaką oponę 6.50-10 wybrać do wózka widłowego?   W przypadku, gdy do wózka widłowego można zamontować ogumienie w rozmiarze 6.50-10, mamy do wyboru kilka rozwiązań: montaż opony…

Jakie są oznaczenia na oponach do wózków widłowych?

Jakie są oznaczenia na oponach do wózków widłowych?

    W oponach do wózków widłowych występują różne oznaczenia, dotyczy to opon pneumatycznych jak i superelastycznych. Często kupujący / zamawiający opony ma spory problem w identyfikacji oznaczeń na oponie, w instrukc…

Opony 6.00-9 różne marki i bieżniki - film

Opony 6.00-9 różne marki i bieżniki - film

  Film przedstawia 4 różne marki opon w rozmiarze 6.00-9.   Dwie marki opon pneumatycznych i dwie marki opon superelastycznych ( pełnych ).   1. Opony 6.00-9 pneumatyczne do wózków widłowych, marka Ecomatic, produce…

Continental i Barum- Liderzy sprzedaży opon do wózków widłowych

Continental i Barum- Liderzy sprzedaży opon do wózków widłowych

Wybór odpowiedniej opony do wózka widłowego nie jest prostym zadaniem, szczególnie dla nowicjuszy. Wśród znanych i cenionych marek na rynku, jak Continental i Barum znajduje się bogata oferta różnego rodzaju opon dostoso…

Jak odczytać oznaczenia na oponach superelastycznych do wózków widłowych.

Jak odczytać oznaczenia na oponach superelastycznych do wózków widłowych.

  Na oponach superelastycznych ( pełnych ) do wózków widłowych znajduje się wiele oznaczeń.   Oznaczenia na oponach do wózków widłowych   Większość producentów umieszcza na oponach pełnych informacje jak: markę o…