Budowa wózka paletowego
Budowa ręcznego wózka paletowego, na przykładzie polskiego wózka Zakrem WRU4-2500
Trudno wyobrazić sobie w dzisiejszych czasach jakąkolwiek firmę, magazyn czy zakład produkcyjny bez zastosowania ręcznych wózków paletowych ręcznych. Ręczne wózki paletowe służą do transportu ładunków umieszczonych na paletach. Idealnie sprawdzają się więc we wszelkich magazynach, centrach logistycznych, zakładach produkcyjnych, na samochodach dystrybucyjnych oraz w sklepach i supermarketach. W przeciwieństwie do paleciaków elektrycznych wózki paletowe ręczne napędzane są siłą ludzkich rąk.
Jazda wózkiem paletowym i przewożenie ładunku możliwe jest dzięki dzięki mechanizmowi hydraulicznemu i obsłudze specjalnej dźwigni. Unoszenie wózka jest możliwe dzieki wzrastającemu ciśnieniu oleju hydraulicznego, jakie wytwarza się podczas wahadłowego poruszania dźwignią przez człowieka.
Paleciaki podnoszą ładunek na wysokość ok. 20 cm.
Najczęsciej mają udźwig 2,5 tony.
Ręczne paleciaki zbudowane są z:
- korpusu wózka z widłami
- dyszla
- pompy
- kół sterujących
- rolek prowadzących
Zasada działania ręcznego wózka paletowego:
System podnoszenia w ręcznym wózku paletowym oparty jest na mechanizmie hydraulicznym.
Podnoszenie wózka paletowego odbywa się poprzez wytworzenie ciśnienia oleju hydraulicznego przez pompę.
Pompa, naciskana jest przez tłok napędzany ręcznie dyszlem z dźwignią regulacji stopnia działania.
Wytworzone ciśnienie unosi tłok wózka, w siłowniku głównym.
W celu zmniejszenia tarcia w układzie skrętnym zastosowano łożysko oporowe, umiejscowione w korpusie podtrzymującym podwozie wózka paletowego.
rys: schemat budowy wózka paletowego
rys: zasada działania wózka paletowego
Zespół kół przednich i zespół pompujący
Budowa dyszla w ręcznym wózku paletowym
Budowa agregatu hydaraulicznego, w ręcznym wózku paletowym
Rama wózka paletowego, zespół kół tylnych oraz zespół dźwigni.
Wybrane wózki paletowe z naszej oferty
Komentarze
- --Brak komentarzy--
Dodaj komentarz
Podobne w: porady techniczne

Wózek paletowy, paleciak nie podnosi, nie opuszcza?
Co może być przyczyną gdy ręczny wózek paletowy nie podnosi wideł lub nie opuszcza? W pierwszej kolejności sprawdź czy prawidłowo obsługujesz wózek paletowy. Aby wózek podnosił się do góry należy skierować dźwi…

Jak wybrać wózek paletowy? Jaki paleciak wybrać?
Wybór ręcznego wózka paletowego. Kupując ręczny wózek paletowy należy wziąć pod uwagę następujące cechy wózków: Długość wideł wózka paletowego może ona wynosić 800, 950mm, 1000mm, 1150mm ( najbardziej popularna dł…

Koła i rolki do ręcznych wózków paletowych, paleciaków.
Rodzaje kółek przy dyszlu wózka paletowego Koła z nylonu – nylon zapewnia niski poziom tarcia i powolne zużycie, ale generującym bardzo duży hałas. Koła z nylonu mogą pozostawić rysy na posadzkach, szczególnie z żywi…

Czy ręczny wózek paletowy masztowy, wysokiego podnoszenia podlega Dozorowi Technicznemu?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami: ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 7 grudnia 2012 r. w sprawie rodzajów urządzeń technicznych podlegających dozorowi technicznemu. Warszawa, dnia 27 grudnia 2012 r. Poz. 1468…

Awaria wózka paletowego - rodzaje, przyczyny, części oryginale
Najczęstsze awarie wózków paletowych Awaria wózka paletowego może być zagrożeniem dla człowieka, ale też dla przewożonego ładunku. Może to oznaczać uszczerbek na zdrowiu pracownika oraz straty materialne wynikające ze z…

Instrukcja wózka paletowego Zakrem WRU4-2500
Instrukcja obsługi wózka paletowego Zakrem, model WRU4-2500 1. Budowa i wymiary 2. Przeznaczenie Wózek ręczny unoszący WRU4–2500 jest przeznaczony do prac transportowych we wszelkiego rodzaju magazynach…

Czy ręczny wózek paletowy to wózek widłowy?
Producenci i sprzedawcy oferują szeroki asortyment wózków magazynowych usprawniających pracę. To cenna pomoc w pracach magazynowych, na halach produkcyjnych i logistycznych, oraz budowach i w sklepach. Odciążenie prac…

Polskie ręczne wózki paletowe, paleciaki Zakrem - opinie, charakterystyka
Wózki paletowe są produkowane w większości w Azji. Kilku producentów nadal produkuje wózki paletowe w Europie m.in w Polsce, we Włoszech oraz w Bułgarii. W Polsce od 1952 roku istnieje firma Zakrem w Grajewie i od…